Výprava na Statek

(přesněji na Malostatek Blatiny)

 Pátek

Sraz byl jako vždy u Billy. Jely jsme rychlejším vlakem a poté motoráčkem, který nás dovezl přibližně 2 kilometry od statku. Jakmile jsme tam došly, čekaly nás dobroučké večeře od maminek :-). Protože jsme na místo přijely později večer, po véče se někdo vydal rovnou do spacáčků a ostatní hráli hry nebo si jen tak povídaly.

Sobota

Ráno jsme vstaly rovnou na snídani. Byla vánočka s čajem. Po vyčištění zubů a dalších hygienických věcech jsme se rozdělily na 2 skupinky – až na pár výjimek to byly Světlušky a Vlaštovky. Světlušky šly jezdit na koni, zatímco Vlaštovky se věnovaly přípravě na Svojsíkův závod (Svojsíkáč) – probíraly zdravovědu a běžely malý azimuťák. Pak se to obrátilo – Vlaštovky hurá na koně a světlušky měly program se Zuzkou a Lamou (Kájou). K obídku jsme si pochutnaly na rizotu. Po poledňáku jsme šly na prohlídku statku. Matouš (majitel statku) nám ukázal slepice, krocana, králíky, krávu Malinu, prase Darwina, kozy, ovce a spoustu dalších zvířat. Po prohlídce jsme se opět rozdělily na Světlušky a Vlaštovky. Vlaštovky se vrátily k přípravám na Svojsíkáč a plnily si stezky. Zatím Světlušky měly program s Lamou, pak je Zuzka učila, co a jak si sbalit na výpravu. K večeři jsme měly těstoviny se sýrovou omáčkou. Po véče jsme hrály kvíz po skupinkách. A potom jsme šly spinkat.

 

Neděle

Ráno jsme vstaly a daly si snídani – lupínky s mlékem. Po snídani jsme hrály pantomima s Lamou. Pak už zbývalo jen si zabalit a uklidit kuchyň, místnost, kde jsme spaly a záchody. Před obědem ten, co neměl co dělat, hrál venku s Papájou gumu (aby vevnitř nepřekážel :-)). Potom byl obídek – čínská polévka a zbytek rizota. A po obídku – HURÁ NA VLAK! :-)

                                                                                                                                                       Píšťalka

Fotky z brigády a výpravy do klubovny

Dobrý večer,

v květnu se náš oddíl podílel na brigádě na horské základně DESNÁ v Jizerských horách. Zde se můžete podívat, kolik jsme tam udělali práce :o))

Po brigádě, na konci května, jsme byli bohužel donuceni ošklivým počasím zrušit naplánovanou vodu se 108. oddílem. Místo toho jsme jako náhradní program podnikli kratší výpravu do klubovny. Co se vše se na ní událo, můžete vidět tady :)

Jednodenka VÝSTAVA – 6. 4. 2013 (sobota)

 

Původně se v tento den měla konat jiná jednodenní akce – vydaly bychom se bruslit. Kvůli ošklivému počasí jsme však změnily plán a šly jsme na výstavu do Nové budovy národního muzea. Celá výstava „Jak se žilo za císaře pána“(tedy Františka Josefa I.) zahrnovala více malých expozicí.

Nejdříve jsme navštívily část o pokrocích, změnách a životě v době vlády Františka Josefa I. Tady jsme si něco přečetly, podívaly se na exponáty, jimiž byly mimo jiné šaty, které se dříve nosily a předměty patřící císaři. Dále jsme si mohly například vyzkoušet psát písmem, které se v té době užívalo.
Potom jsme šly do místnosti, kde byl znázorněn venkov v 19. století. Zde jsme se snažily získat šlechtický titul =). Úplně vzadu se nacházel jakýsi ateliér, kde jsme zkoušely nasoukat se do korzetů.
Třetí část výstavy se jmenovala „Dětský svět za císaře pána“. Kromě různých exponátů zde bylo cca 10 takových stanovišť s příběhy. Na začátku jsme si vybraly, jaké chceme být dítě (z jaké rodiny) – možnosti byly čtyři: dělník, sedlák, měšťan, šlechtic. Na každém stanovišti byla „část našeho života“. Příběhy dětí se hodně lišily. Také jsme si mohly vyzkoušet dobové oblečení, jak děti musely za trest klečet na hrachu nebo jsme hrály maňáskové divadlo =).

Pak jsme ještě šly do Františkánské zahrady. Tam jsme chvíli seděly a pak jsme se přemístily na Staroměstské náměstí, kde jsme si daly trdlo. Pak jsme sedly na metro a jely jsme domů.

Jednodenka byla moc super =).

Karkulka